Historia


Chorzowskie schronisko powstało w 1976 roku i prowadzone jest
przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Chorzowie.
Zajmujemy się zarówno przyjmowaniem zgłoszeń o okrutnym traktowaniu zwierząt jak również problemem ich bezdomności. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce posiada status pożytku publicznego i jest najstarszą organizacją prozwierzęcą w naszym kraju i drugą na całym świecie. Wśród zadań oddziału chorzowskiego TOZ-u należałoby wymienić przed wszystkim: prowadzenie schroniska, interwencje we współpracy z organami prawa, inspektorat, organizowanie pogawędek w szkołach i przedszkolach, sprawdzanie warunków bytowania zwierząt, które zostały zabrane z naszego schroniska oraz przede wszystkim niesienie pomocy zwierzętom bezdomnym.
W 2024 roku Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie otrzymało oficjalną nazwę – PsiKot.
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie znajduje się w dzielnicy Chorzów II, tuż przy samej granicy ze Świętochłowicami.
Mimo, że w okolicy znajdują się same łąki i zalesione tereny, to nie jest problemem dotrzeć do schroniska autobusem, tramwajem, samochodem, rowerem czy pieszo. Nasze Schronisko jest stosunkowo nieduże, a cały jego teren można obejść w kilka minut.



SKŁAD ZARZĄDU TOZ
ODDZIAŁ CHORZÓW

Prezes
Kamila Maciejczyk
Wiceprezes
Marek Olszewski
Sekretarz
Dawid Makaruk
Skarbnik
Marek Gerlich
Członek Zarządu
Alicja Banik


Interwencje


Działamy również jako społeczni inspektorzy TOZ w Polsce. W ramach naszej działalności reagujemy na zgłoszenia osób zaniepokojonych stanem zwierząt, a także na wezwania służb porządkowych. Przede wszystkim zawsze staramy się pomóc, co jest naszym celem. Pomagamy w opiece weterynaryjnej, edukujemy, wspieramy właścicieli w trudnych sytuacjach życiowych.
W sytuacjach beznadziejnych, zabezpieczamy zwierzęta i zapewniamy im opiekę.



Psi Terapeuta


Psy często nie krzyczą, gdy mają problem. Inne znów krzyczą zanadto, prosząc o pomoc.
Często psy w schroniskach mają mniejsze lub większe problemy z emocjami bądź ukorzenione głęboko traumy. Takie psiny wymagają zrozumienia podłoża ich problemów, a także przygotowania do adopcji i rozpoczęcia nowego życia.
W 2021 roku dzięki programowi firmy MARS we współpracy z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w Polsce w naszym Schronisku pojawiła się behawiorystka.
Wybór nie był prosty, lecz spośród wielu zgłoszeń wybraliśmy jedno konkretne.
Dlatego w 2021 roku rozpoczęliśmy współpracę z behawiorystką Barbarą Szczygieł.

Od niedawna wraz z Jarosławem Stańczykiem działa na rzecz naszych podopiecznych jako
Edu-Canis behawioryści – Barbara Szczygieł, Jarosław Stańczyk.

Oprócz pracy z psami znajdującymi się pod naszą opieką, behawioryści wspierają nas w doborze konkretnego psa do rodziny oraz wspierają nowych opiekunów psów. Pomagają również i po adopcji, oferując naszym adopciakom zniżkę na swoje usługi.

Barbara Szczygieł

Behawiorystka Advanced Animal Behaviourist COAPE Polska
Od 2015 roku aktywnie współpracuje
z fundacjami i schroniskami promując odpowiedzialne adopcje. Edukuje, prowadzi szkolenia z zakresu behawioru zwierząt towarzyszących, instruktor profilaktyki pogryzień, trener pozytywnego szkolenia psów.